| Part Number | UCD90120ARGCT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 372790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Volt Supervisor Monitor 0V to 2.5V 0.2V to 2.5V 64-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UCD90120ARGCT |
| Datasheet download |
| Part Number | UCD90120ARGCT |
|---|---|
| Maximum Supply Current | 5000 uA |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Manual Reset | No |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 110 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Number of Supervisors | 13 |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Rad Hard | No |
| Watchdog Timer | Yes |
| Product Dimensions | 9 x 9 x 0.88 mm |
| Monitored Voltage | 0 to 2.5|0.2 to 2.5 V |
| MSL Level | 3 |
| Type | Voltage Monitor |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 64 |
| Package | 64VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-UCD90120ARGCT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Processor Supervisor 4.38V 1.2V to 4.9V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NCV809MTRG.pdf |
|
STMicroelectronics | Processor Supervisor 4.37V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for STM1811MWX7F.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Supply 5V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC7733ID.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 3.08V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX709TCSA+T.pdf |
|
Diodes Incorporated | MicroProcessor Supervisory IC Reset IC Voltage Detector, 5-pin SOT-23, T R Download PDF datasheet for PT7M7825STAEX.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.188V 1.6V to 5V 4-Pin(3+Tab) SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX6423XS22+T.pdf |
|
ON Semiconductor | Volt Supervisor Detect 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP301LSN28T1G.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.72V 3.3V 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for DS1233AZ-15+T&R.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor 3.08V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM809M3-3.08 NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor Adj 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6899AAZT+T.pdf |