| Part Number | BT152-400R,127 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Quantity in stock | 173510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Thyristor SCR 450V 220A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Thyristor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BT152-400R,127 |
| Datasheet download |
| Part Number | BT152-400R,127 |
|---|---|
| Surge Current Rating | 220 A |
| Maximum Holding Current | 60 mA |
| Product Dimensions | 10.3 x 4.7 x 9.4 mm |
| Maximum Gate Peak Inverse Voltage | 5 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Gate Trigger Current | 32 mA |
| Supplier Package | TO-220AB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rated Average On-State Current | 13 A |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 450 V |
| Peak On-State Voltage | 1.75@40A V |
| Repetitive Peak Off-State Current | 1 mA |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 450 V |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 1.5 V |
| Mounting | Through Hole |
| Type | SCR |
| Pin Count | 3 |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 3TO-220AB |
| Replacement Part Number | PART-BT152-400R,127 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Thyristors Triacs Download PDF datasheet for T880N12TOF.pdf |
|
Infineon | Thyristors Triacs Download PDF datasheet for T740N22TOF.pdf |
|
Infineon | Phase Control Thyristor Download PDF datasheet for T680N12T.pdf |
|
STMicroelectronics | Thyristor SCR 600V 125A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube Download PDF datasheet for TYN612MRG.pdf |
|
Infineon | Thyristor PCT Module 1.6KV 17KA 7-Pin PB60AT Tray Download PDF datasheet for TT570N16KOF.pdf |
|
WeEn Semiconductors | Thyristor TRIAC 600V 27A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for BT136S-600E,118.pdf |
|
STMicroelectronics | Thyristor SIDAC 35V 24A 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMP100LC-35.pdf |
|
STMicroelectronics | Thyristor SCR 600V 153A 3-Pin TO-220FPAB Tube Download PDF datasheet for TN1610H-6FP.pdf |
|
Bourns | Thyristor TSPD 180V 30A 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TISP4C220H3BJR-S.pdf |
|
Infineon | Phase Control Thyristor Module Download PDF datasheet for TD520N22KOF.pdf |