BTA204-600E,127 WeEn Semiconductors
BTA204-600E,127 Images
Please contact us for more photos of BTA204-600E,127
Part Number BTA204-600E,127
Manufacturer WeEn Semiconductors
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Thyristor TRIAC 600V 27A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Thyristor
ROHS Compliant Yes
MSL Level BTA204-600E,127
Datasheet download BTA204-600E,127.pdf
Request Quotation for BTA204-600E,127
BTA204-600E,127 Specifications
Part Number BTA204-600E,127
Supplier Package TO-220AB
Maximum Gate Trigger Voltage 1.5 V
Surge Current Rating 27 A
Max Processing Temp 260
Maximum Gate Trigger Current 25 mA
Product Dimensions 10.3 x 4.7 x 9.4 mm
Mounting Through Hole
Repetitive Peak Off-State Current 0.5 mA
Repetitive Peak Reverse Voltage 600 V
Rad Hard No
Pin Count 3
Lead Finish Tin
Type TRIAC
Peak On-State Voltage 1.7@5A V
Operating Temperature -40 to 125 °C
Maximum Holding Current 20 mA
Repetitive Peak Forward Blocking Voltage 600 V