| Part Number | XA7Z030-1FBV484I |
|---|---|
| Manufacturer | Xilinx |
| Quantity in stock | 865520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | FPGA XA Zynq-7000 125000 Cells 28nm Technology 1V 484-Pin FCBGA |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XA7Z030-1FBV484I |
| Datasheet download |
| Part Number | XA7Z030-1FBV484I |
|---|---|
| Speed Grade | 1 |
| Device Logic Cells | 125000 |
| Device Logic Units | 125000 |
| Package Dimensions | 23 x 23 x 0.98 mm |
| Moisture Sensitivity Level | 4 |
| Maximum Propagation Delay Time | 0.13 ns |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 484 |
| In System Programmability | Yes |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.05 V |
| Supplier Package | FCBGA |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.95 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 1 V |
| Maximum Processing Temperature | 250 °C |
| Maximum Number of User I/Os | 130 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Re-programmability Support | Yes |
| RAM Bits | 1085440 Bit |
| Fabrication Technology | 28nm |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Registers | 157200 |
| Package | 484FCBGA |
| Replacement Part Number | PART-XA7Z030-1FBV484I |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MPU AM18x RISC 32-Bit 456MHz 1.8V 3.3V 361-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM1806EZCE4.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860SRVR50D4.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 266MHz 1.8V 2.5V 3.3V 516-Pin PBGA Brick Download PDF datasheet for MPC8321VRADDCA.pdf |
|
Intel | XEON-PROCESSOR-E5-2648L-20M-1_80-GHZ-8_0-GTS-QPI Download PDF datasheet for CM8062100854905S R0LX.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 0.22um 162MHz 3.3V 208-Pin FQFP Tray Download PDF datasheet for MCF5407AI162.pdf |
|
Macom Technologies | MPU 440GX RISC 32-Bit 0.13um 533MHz 3.3V 552-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for PPC440GX-3NF533C.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 66MHz 3.3V 196-Pin MAP-BGA T R Download PDF datasheet for MCF5272VM66R2.pdf |
|
Texas Instruments | MPU OMAP-L1x RISC 32-Bit 16-Bit 375MHz 1.8V 3.3V 256-Pin BGA Download PDF datasheet for OMAPL137DZKB3.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 64-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 352-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8245TVV266D.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6SoloLite RISC 32Bit 1000MHz 1.975V 3.6V 432-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6L8DVN10AB.pdf |