| Part Number | XC7Z010-1CLG225C |
|---|---|
| Manufacturer | Xilinx |
| Quantity in stock | 829280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 225-Pin CSBGA |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XC7Z010-1CLG225C |
| Datasheet download |
| Part Number | XC7Z010-1CLG225C |
|---|---|
| Number of CPU Cores | 2 |
| MSL Level | 3 |
| Fabrication Technology | 28nm |
| Maximum Speed | 667 MHz |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Instruction Set Architecture | Thumb-2 |
| I/O Voltage | 1.2|3.3 V |
| Operating Temperature | 0 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | CSBGA |
| Device Core | ARM Cortex A9 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 1 V |
| Pin Count | 225 |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 1.06 |
| Package | 225CSBGA |
| Replacement Part Number | PART-XC7Z010-1CLG225C |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 667MHz 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8377VRALGA.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860DEVR50D4.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 0.13um 140MHz 3.3V 225-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCF5253CVM140.pdf |
|
Broadcom | MPU BCM1125H MIPS 64-Bit 0.13um 400MHz Download PDF datasheet for BCM1125HB0K400G.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 Family 350000 Cells 28nm Technology 1V 900-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for XC7Z045-2FFV900I.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.13um 533MHz 1.8V 2.5V 3.3V 740-Pin T-BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8360VVAJDGA.pdf |
|
Intel | MPU Core i5 64-Bit 3200MHz 1.2V 1.35V 1151-Pin FCLGA Tray Download PDF datasheet for CM8066201920404S R2L6.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 64-Bit 0.25um 333MHz 3.3V 352-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8245TVV333D.pdf |
|
Intel | MPU Core i5 64-Bit 2900MHz 1150-Pin FCLGA Box Download PDF datasheet for CM8064601465605S R14J.pdf |
|
Broadcom | MPU RISC 32-Bit 266MHz 3.3V 3.6V 324-Pin P-BGA - |