| Part Number | XC7Z015-1CLG485I |
|---|---|
| Manufacturer | Xilinx |
| Quantity in stock | 172240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 667MHz 1.5V 2V 2.5V 485-Pin CSBGA |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XC7Z015-1CLG485I |
| Datasheet download |
| Part Number | XC7Z015-1CLG485I |
|---|---|
| Device Core | ARM Cortex A9 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Pin Count | 485 |
| Maximum Speed | 667 MHz |
| Supplier Package | CSBGA |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/UART |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Product Dimensions | 19 x 19 x 1.15(Max) |
| RAM Size | 256 KB |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Number of CPU Cores | 2 |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Operating Supply Voltage | 1|1.8 V |
| Fabrication Technology | 28nm |
| I/O Voltage | 1.5|2|2.5 V |
| Package | 485CSBGA |
| Replacement Part Number | PART-XC7Z015-1CLG485I |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3352BZCZ100.pdf |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 2000MHz 1356-Pin FCLGA Tray Download PDF datasheet for CM8063401294008S R1AV.pdf |
|
NXP | MPU M68000 RISC 16-Bit HCMOS 20MHz 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC68LC302AF20CT.pdf |
|
Intel | MPU Core i5 CISC 64-Bit 3500MHz 1151-Pin FCLGA Tray Download PDF datasheet for CM8066201920601S R2L9.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 1000MHz 425-Pin P-BGA Box Download PDF datasheet for P1010NXN5DFB.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6UltraLite RISC 32-Bit 528MHz 289-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6G2AVM05AA.pdf |
|
NXP | Communication Processor 425-Pin P-BGA Tray Download PDF datasheet for P1010NSN5DFB.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 667MHz 900-Pin F-BGA Download PDF datasheet for XC7Z100-1FFG900I.pdf |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 1000MHz 1.5V 1284-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for AV8062701048800S R0NS.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 667MHz 1.5V 2V 2.5V 1156-Pin F-BGA Download PDF datasheet for XC7Z100-1FFG1156I.pdf |