| Part Number | XC7Z020-1CLG484I |
|---|---|
| Manufacturer | Xilinx |
| Quantity in stock | 778200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 484-Pin CSBGA |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XC7Z020-1CLG484I |
| Datasheet download |
| Part Number | XC7Z020-1CLG484I |
|---|---|
| Maximum Speed | 667 MHz |
| Product Dimensions | 19 x 19 x 1.07 |
| I/O Voltage | 1.2|3.3 V |
| Instruction Set Architecture | Thumb-2 |
| Supplier Package | CSBGA |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Number of CPU Cores | 2 |
| Pin Count | 484 |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| MSL Level | 3 |
| Fabrication Technology | 28nm |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Device Core | ARM Cortex A9 |
| Operating Supply Voltage | 1 V |
| Package | 484CSBGA |
| Replacement Part Number | PART-XC7Z020-1CLG484I |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 800MHz 1.2V 3.3V 3.6V 485-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for XC7Z030-1SBG485I.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64-Bit 1400MHz 780-Pin FC-BGA Box Download PDF datasheet for T1042NXN7PQB.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.13um 400MHz 1.8V 2.5V 3.3V 672-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8347CZUAGDB.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 450MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8270ZUUPEA.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 800MHz 200MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 400-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6X1CVO08AB.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8241LVR266D.pdf |
|
Intel | MPU Atom 64-Bit 1600MHz 1.35V 1.5V 559-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for DF8064101050706S R0W2.pdf |
|
Macom Technologies | AMCPCC460GT-NUB800T 32BIT POWER PC CORE, - |
|
Xilinx | FPGA Zynq UltraScale 599550 Cells 16nm Technology 0.85V 900-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for XCZU9EG-1FFVC900EES9839.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 1GHz 1.2V 3.3V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z045-3FBG676E.pdf |