| Part Number | XC7Z100-1FFG1156I |
|---|---|
| Manufacturer | Xilinx |
| Quantity in stock | 395910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 667MHz 1.5V 2V 2.5V 1156-Pin F-BGA |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XC7Z100-1FFG1156I |
| Datasheet download |
| Part Number | XC7Z100-1FFG1156I |
|---|---|
| Product Dimensions | 35 x 35 x 2.75(Max) |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Supplier Package | FBGA |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| RAM Size | 256 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 4 |
| Maximum Speed | 667 MHz |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Max Processing Temp | 245 |
| I/O Voltage | 1.5|2|2.5 V |
| Operating Supply Voltage | 1|1.8 V |
| Pin Count | 1156 |
| Fabrication Technology | 28nm |
| Device Core | ARM Cortex A9 |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/UART |
| Number of CPU Cores | 2 |
| Package | 1156F-BGA |
| Replacement Part Number | PART-XC7Z100-1FFG1156I |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU i.MX 6UltraLite RISC 32-Bit 528MHz 1.8V 2.8V 3.3V 289-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6G0DVM05AA.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq UltraScale+ Family 154350 Cells 20nm Technology 0.95V 784-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for XCZU3EG-1SFVC784IES9830.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM18x RISC 32-Bit 456MHz 1.8V 3.3V 361-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM1806EZCE4.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.13um 533MHz 1.8V 2.5V 3.3V 672-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8347VVAJDB.pdf |
|
NXP | MPU MC8xxx RISC 32-Bit 1250MHz 1.05V 1.8V 2.5V 3.3V 1023-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for MC8640DTVJ1250HE.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit CMOS 166.67MHz 160-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MCF5208CAB166.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 3.3V 491-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM4378BZDNA100.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8260ACZUMIBB.pdf |
|
NXP | MPU PowerQUICC II Pro RISC 32-Bit 266MHz 1V 473-Pin MAPBGA Brick Download PDF datasheet for MPC8308VMADDA.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 275000 Cells 28nm Technology 1V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z035-1FBG676I.pdf |