| Part Number | XCZU2EG-1SBVA484I |
|---|---|
| Manufacturer | Xilinx |
| Quantity in stock | 161220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | FPGA Zynq UltraScale Family 103320 Cells 20nm Technology 0.95V 484-Pin FCBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XCZU2EG-1SBVA484I |
| Datasheet download |
| Part Number | XCZU2EG-1SBVA484I |
|---|---|
| Packaging | Tray |
| Screening Level | Industrial |
| Fabrication Technology | 20nm |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Re-programmability Support | No |
| Maximum Number of User I/Os | 76 |
| RAM Bits | 5557453 Bit |
| In System Programmability | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.922 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 0.979 V |
| Lead Free | Yes |
| Speed Grade | 1 |
| Family Name | Zynq UltraScale |
| Family | XCZU2EG |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Device Logic Cells | 103320 |
| Number of Registers | 94464 |
| Typical Operating Supply Voltage | 0.95 V |
| Device Logic Units | 103320 |
| Package | 484FCBGA |
| Replacement Part Number | PART-XCZU2EG-1SBVA484I |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Xilinx | FPGA XA Zynq-7000 125000 Cells 28nm Technology 1V 484-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for XA7Z030-1FBV484Q.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6S6AVM08AC.pdf |
|
Intel | Processor Atom 64-Bit 1910MHz 1170-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for FH8065301487717S R1X6.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 200MHz 3.3V 516-Pin TEPBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8250AVRIHBC.pdf |
|
NXP | MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 16MHz 132-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC68302CEH16C.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64-Bit 1400MHz 780-Pin FC-BGA Box Download PDF datasheet for T1042NXN7PQB.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 1200MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEPBGA II Tray Download PDF datasheet for P2020NSN2MFC.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 667MHz 1.8V 3.3V 484-Pin CSBGA Download PDF datasheet for XA7Z020-1CLG484Q.pdf |
|
NXP | MPU MPC74xx RISC 64-Bit 90nm 1.25GHz 360-Pin FCCBGA Tray Download PDF datasheet for MC7448VU1250ND.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 85000 Cells 28nm Technology 1V 484-Pin CSBGA Tray Download PDF datasheet for XC7Z020-L1CLG484I.pdf |