| Part Number | 1N4738A-TAP |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 757560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 8.2V 5% 1.3W 2-Pin DO-41 Ammo |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1N4738A-TAP |
| Datasheet download |
| Part Number | 1N4738A-TAP |
|---|---|
| Maximum Regulator Current | 110 |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Zener Impedance | 4.5 Ohm |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Power Dissipation | 1300 mW |
| Lead Finish | Tin/Silver |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10 uA |
| Nominal Zener Voltage | 8.2 V |
| Test Current | 31 mA |
| Zener Voltage Tolerance | 5 % |
| Product Dimensions | 4.1 x 2.6 x 2.6 mm |
| Mounting | Through Hole |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Supplier Package | DO-41 |
| Type | Voltage Regulator |
| Package | 2DO-41 |
| Replacement Part Number | PART-1N4738A-TAP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |