1N5343BRLG ON Semiconductor
1N5343BRLG Images
Please contact us for more photos of 1N5343BRLG
Part Number 1N5343BRLG
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 7.5V 5% 5W 2-Pin Case 017AA-01 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1N5343BRLG
Datasheet download 1N5343BRLG.pdf
Request Quotation for 1N5343BRLG
1N5343BRLG Specifications
Part Number 1N5343BRLG
Lead Finish Matte Tin
Zener Voltage Tolerance 5 %
Test Current 175 mA
Maximum Zener Impedance 1.5 Ohm
Type Voltage Regulator
Nominal Zener Voltage 7.5 V
Maximum Voltage Regulation 150 mV
Mounting Through Hole
Supplier Package Case 017AA-01
Maximum Regulator Current 630 mA
ESD Protection Yes
Product Dimensions 8.89 x 3.68 x 3.68 mm
Pin Count 2
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Configuration Single
Operating Temperature -65 to 150 °C
Maximum Power Dissipation 5000 mW