| Part Number | 1N5927BG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 234570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 12V 5% 3W 2-Pin DO-41 Box |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1N5927BG |
| Datasheet download |
| Part Number | 1N5927BG |
|---|---|
| Test Current | 31.2 mA |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Power Dissipation | 3000 mW |
| Rad Hard | No |
| Nominal Zener Voltage | 12 V |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 5.2 x 2.7 x 2.7 mm |
| Zener Voltage Tolerance | 5 % |
| Operating Temperature | -65 to 200 °C |
| Maximum Regulator Current | 125 mA |
| Mounting | Through Hole |
| ESD Protection | Yes |
| Supplier Package | DO-41 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Zener Impedance | 6.5 Ohm |
| Type | Voltage Regulator |
| Package | 2DO-41 |
| Replacement Part Number | PART-1N5927BG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode, SMD, Unidirectional ESD protection, 24V, 30kV, Leadless SOD882 Download PDF datasheet for PESD24VS1UL S711YL.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky 100V 10A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Full-Pak Rail Download PDF datasheet for MBRF10H150CTG.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 20V 5% 300mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for BZX384-C20,115.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 12V 2% 830mW 2-Pin SOD-123F T R Download PDF datasheet for BZT52H-B12,115.pdf |
|
Nexperia | ESD Suppressor TVS 30KV 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for MMBZ6V8AL,215.pdf |
|
Vishay | Diode Small Signal Switching 75V 0.15A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BAS16-E3-08.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky 30V 2A 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SBRS8130LT3G.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky Barrier Diode 40V 0.03A 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for NSVRB751S40T1G.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 25V 1.5A 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for BYS10-25-E3 TR.pdf |
|
Leshan Radio | Diode Schottky 40V 3A 2-Pin SMA-FL T R Download PDF datasheet for SM340AF.pdf |