BZB984-C5V1,115 Nexperia
BZB984-C5V1,115 Images
Please contact us for more photos of BZB984-C5V1,115
Part Number BZB984-C5V1,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Dual Common Anode 5.1V 5% 425mW 3-Pin SOT-663 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZB984-C5V1,115
Datasheet download BZB984-C5V1,115.pdf
Request Quotation for BZB984-C5V1,115
BZB984-C5V1,115 Specifications
Part Number BZB984-C5V1,115
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.5 mV/K
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Zener Voltage Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Nominal Zener Voltage 5.1 V
ESD Protection Yes
Configuration Dual Common Anode
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Maximum Power Dissipation 425 mW
Rad Hard No
Maximum Zener Impedance 60 Ohm
Pin Count 3
MSL Level 1
Supplier Package SOT-663
Lead Finish Tin
Mounting Surface Mount
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 1.7 x 1.3 x 0.6 mm