BZD27C82P-E3-08 Vishay
BZD27C82P-E3-08 Images
Please contact us for more photos of BZD27C82P-E3-08
Part Number BZD27C82P-E3-08
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 82V 800mW 2-Pin DO-219AB T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZD27C82P-E3-08
Datasheet download BZD27C82P-E3-08.pdf
Request Quotation for BZD27C82P-E3-08
BZD27C82P-E3-08 Specifications
Part Number BZD27C82P-E3-08
Test Current 10 mA
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Nominal Zener Voltage 82 V
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.105 %/°C
Operating Temperature -55 to 150 °C
Supplier Package DO-219AB
Max Processing Temp 260
Screening Level Commercial
Maximum Zener Impedance 100 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Product Dimensions 2.9(Max) x 1.9(Max) x 1.08(Max)
Maximum Power Dissipation 800 mW