BZG03C33TR Vishay
BZG03C33TR Images
Please contact us for more photos of BZG03C33TR
Part Number BZG03C33TR
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 33V 6% 3W 2-Pin SMA T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZG03C33TR
Datasheet download BZG03C33TR.pdf
Request Quotation for BZG03C33TR
BZG03C33TR Specifications
Part Number BZG03C33TR
Operating Temperature -65 to 150 °C
Configuration Single
Test Current 25 mA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Nominal Zener Voltage 33 V
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 4.6 x 2.9 mm
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Maximum Power Dissipation 3000@Ta=100C mW
Zener Voltage Tolerance 6 %
ESD Protection No
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.085 %/K