BZT03C33-TAP Vishay
BZT03C33-TAP Images
Please contact us for more photos of BZT03C33-TAP
Part Number BZT03C33-TAP
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 33V 6% 1.3W 2-Pin SOD-57 Ammo
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZT03C33-TAP
Datasheet download BZT03C33-TAP.pdf
Request Quotation for BZT03C33-TAP
BZT03C33-TAP Specifications
Part Number BZT03C33-TAP
Rad Hard No
MSL Level 1
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Zener Voltage Tolerance 6 %
Product Dimensions 4 x 3.6 x 3.6 mm
Type Voltage Regulator
ESD Protection No
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Lead Finish Tin/Silver
Maximum Power Dissipation 1300 mW
Supplier Package SOD-57
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.085 %/K
Nominal Zener Voltage 33 V
Max Processing Temp 260
Mounting Through Hole
Configuration Single
Operating Temperature -65 to 175 °C
Test Current 25 mA