BZT03C51-TAP Vishay
BZT03C51-TAP Images
Please contact us for more photos of BZT03C51-TAP
Part Number BZT03C51-TAP
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 51V 6% 1.3W 2-Pin SOD-57 Ammo
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZT03C51-TAP
Datasheet download BZT03C51-TAP.pdf
Request Quotation for BZT03C51-TAP
BZT03C51-TAP Specifications
Part Number BZT03C51-TAP
Product Dimensions 4 x 3.6 x 3.6 mm
Maximum Zener Impedance 60 Ohm
Pin Count 2
Rad Hard No
Configuration Single
Operating Temperature -65 to 175 °C
Max Processing Temp 260
Lead Finish Tin/Silver
Maximum Power Dissipation 1300 mW
Supplier Package SOD-57
Nominal Zener Voltage 51 V
Type Voltage Regulator
Zener Voltage Tolerance 6 %
Mounting Through Hole
ESD Protection No
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.095 %/K
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Test Current 10 mA