BZT52C39-7-F Diodes Incorporated
BZT52C39-7-F Images
Please contact us for more photos of BZT52C39-7-F
Part Number BZT52C39-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 39V 5% 370mW 2-Pin SOD-123 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZT52C39-7-F
Datasheet download BZT52C39-7-F.pdf
Request Quotation for BZT52C39-7-F
BZT52C39-7-F Specifications
Part Number BZT52C39-7-F
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Lead Finish Matte Tin
Maximum Power Dissipation 370 mW
Product Dimensions 2.85 x 1.7 x 1.35 mm
Zener Voltage Tolerance 5 %
Mounting Surface Mount
Typical Voltage Temperature Coefficient 37.3 mV/°C
Supplier Package SOD-123
Screening Level Commercial
Test Current 2 mA
MSL Level 1
ESD Protection No
Type Zener
Configuration Single
Pin Count 2
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Nominal Zener Voltage 39 V
Maximum Zener Impedance 130 Ohm
Operating Temperature -65 to 150 °C