BZT52C47-7-F Diodes Incorporated
BZT52C47-7-F Images
Please contact us for more photos of BZT52C47-7-F
Part Number BZT52C47-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 47V 6% 370mW 2-Pin SOD-123 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZT52C47-7-F
Datasheet download BZT52C47-7-F.pdf
Request Quotation for BZT52C47-7-F
BZT52C47-7-F Specifications
Part Number BZT52C47-7-F
Product Dimensions 2.85 x 1.7 x 1.25 mm
Rad Hard No
Typical Voltage Temperature Coefficient 46.9 mV/°C
Zener Voltage Tolerance 6 %
Configuration Single
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Pin Count 2
Supplier Package SOD-123
Maximum Power Dissipation 370 mW
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Maximum Zener Impedance 100 Ohm
Test Current 5 mA
Nominal Zener Voltage 47 V