| Part Number | BZT52H-B12,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 521460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 12V 2% 830mW 2-Pin SOD-123F T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BZT52H-B12,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | BZT52H-B12,115 |
|---|---|
| Supplier Package | SOD-123F |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 5 mA |
| Maximum Zener Impedance | 10 Ohm |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Zener Voltage Tolerance | 2 % |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 8 mV/K |
| Product Dimensions | 2.7 x 1.7 x 1.2 mm |
| Nominal Zener Voltage | 12 V |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Power Dissipation | 830 mW |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 2SOD-123F |
| Replacement Part Number | PART-BZT52H-B12,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode Zener Single 8.2V 5% 550mW 2-Pin SOD-323F T R Download PDF datasheet for BZX84J-C8V2,115.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 20V 5% 1.3W 2-Pin DO-41 T R Download PDF datasheet for 1N4747A-TR.pdf |
|
ROHM | Diode Schottky 45V 0.2A 2-Pin EMD T R Download PDF datasheet for RB521SM-40T2R.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 10V 2% 300mW 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for BZX585-B10,115.pdf |
|
Infineon | Diode VAR Cap Single 30V 17.5pF 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for BB535E7904.pdf |
|
Infineon | Crow Bar Diode (non Schottky) 8.5kV 1670A 121mm Diam Download PDF datasheet for D1721NH85TS10.pdf |
|
ROHM | Diode Switching 600V 0.8A 2-Pin PMDS T R Download PDF datasheet for RF08L6STE25.pdf |
|
STMicroelectronics | ESD Suppressor TVS 30KV 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T39CAY.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Zener Single 20V 6% 200mW 2-Pin SOD-523F T R Download PDF datasheet for MM5Z20V.pdf |
|
Cree | Diode Schottky 600V 15.5A 2-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for C3D04060E-TR.pdf |