BZT52H-B20,115 Nexperia
BZT52H-B20,115 Images
Please contact us for more photos of BZT52H-B20,115
Part Number BZT52H-B20,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 20V 2% 830mW 2-Pin SOD-123F T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZT52H-B20,115
Datasheet download BZT52H-B20,115.pdf
Request Quotation for BZT52H-B20,115
BZT52H-B20,115 Specifications
Part Number BZT52H-B20,115
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Nominal Zener Voltage 20 V
Lead Finish Tin
Typical Voltage Temperature Coefficient 16.2 mV/K
MSL Level 1
Test Current 5 mA
Supplier Package SOD-123F
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Maximum Zener Impedance 20 Ohm
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 2 %
Product Dimensions 2.7 x 1.7 x 1.2 mm
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 830 mW