BZT55C15-GS18 Vishay
BZT55C15-GS18 Images
Please contact us for more photos of BZT55C15-GS18
Part Number BZT55C15-GS18
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 15V 6% 500mW 2-Pin Quadro MELF SOD-80 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZT55C15-GS18
Datasheet download BZT55C15-GS18.pdf
Request Quotation for BZT55C15-GS18
BZT55C15-GS18 Specifications
Part Number BZT55C15-GS18
Pin Count 2
Rad Hard No
Operating Temperature -65 to 175 °C
Configuration Single
Lead Finish Tin/Silver
Nominal Zener Voltage 15 V
Test Current 5 mA
Mounting Surface Mount
Type Voltage Regulator
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.07 %/K
Product Dimensions 3.5 x 1.7 x 1.5 mm
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Max Processing Temp 235 to 260|260
Maximum Power Dissipation 500 mW
Maximum Zener Impedance 30 Ohm
Zener Voltage Tolerance 6 %