BZT55C51-GS08 Vishay
BZT55C51-GS08 Images
Please contact us for more photos of BZT55C51-GS08
Part Number BZT55C51-GS08
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 51V 6% 500mW 2-Pin Quadro MELF SOD-80 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZT55C51-GS08
Datasheet download BZT55C51-GS08.pdf
Request Quotation for BZT55C51-GS08
BZT55C51-GS08 Specifications
Part Number BZT55C51-GS08
Operating Temperature -65 to 175 °C
MSL Level 1
Lead Finish Tin/Silver
Product Dimensions 3.5 x 1.7 x 1.5 mm
Maximum Zener Impedance 125 Ohm
Supplier Package Quadro MELF SOD-80
Max Processing Temp 235 to 260|260
Type Voltage Regulator
Zener Voltage Tolerance 6 %
Maximum Power Dissipation 500 mW
Rad Hard No
Pin Count 2
ESD Protection No
Nominal Zener Voltage 51 V
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.08 %/K
Mounting Surface Mount
Test Current 2.5 mA