BZT55C5V6-GS18 Vishay
BZT55C5V6-GS18 Images
Please contact us for more photos of BZT55C5V6-GS18
Part Number BZT55C5V6-GS18
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.6V 7% 500mW 2-Pin Quadro MELF SOD-80 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZT55C5V6-GS18
Datasheet download BZT55C5V6-GS18.pdf
Request Quotation for BZT55C5V6-GS18
BZT55C5V6-GS18 Specifications
Part Number BZT55C5V6-GS18
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 40 Ohm
Product Dimensions 3.5 x 1.7 x 1.5 mm
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Max Processing Temp 235 to 260|260
Maximum Power Dissipation 500 mW
Type Voltage Regulator
Nominal Zener Voltage 5.6 V
MSL Level 1
ESD Protection No
Supplier Package Quadro MELF SOD-80
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.05 %/K
Zener Voltage Tolerance 7 %
Rad Hard No
Operating Temperature -65 to 175 °C
Pin Count 2
Configuration Single
Lead Finish Tin/Silver
Test Current 5 mA