BZV55-B33,115 Nexperia
BZV55-B33,115 Images
Please contact us for more photos of BZV55-B33,115
Part Number BZV55-B33,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 33V 2% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV55-B33,115
Datasheet download BZV55-B33,115.pdf
Request Quotation for BZV55-B33,115
BZV55-B33,115 Specifications
Part Number BZV55-B33,115
Typical Voltage Temperature Coefficient 28.7 mV/K
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 200 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Supplier Package Mini-MELF
Maximum Zener Impedance 80 Ohm
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 2 %
Test Current 2 mA
Nominal Zener Voltage 33 V
Pin Count 2
Configuration Single
Maximum Power Dissipation 500 mW
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.7 x 1.6 x 1.6 mm
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
MSL Level 1
Package 2Mini-MELF
Replacement Part Number PART-BZV55-B33,115
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZV55-B33,115
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BAS 125-07W H6327
Infineon
Diode Schottky 25V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-343 T R
Download PDF datasheet for BAS 125-07W H6327.pdf
VS-6CWQ03FNTRPbF
Vishay
Diode Schottky 30V 7A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R