BZV55-B68,115 Nexperia
BZV55-B68,115 Images
Please contact us for more photos of BZV55-B68,115
Part Number BZV55-B68,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 68V 2% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV55-B68,115
Datasheet download BZV55-B68,115.pdf
Request Quotation for BZV55-B68,115
BZV55-B68,115 Specifications
Part Number BZV55-B68,115
Nominal Zener Voltage 68 V
Operating Temperature -65 to 200 °C
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Supplier Package Mini-MELF
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 2 %
Test Current 2 mA
Pin Count 2
Configuration Single
Maximum Power Dissipation 500 mW
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Typical Voltage Temperature Coefficient 71.7 mV/K
Type Voltage Regulator
Maximum Zener Impedance 240 Ohm
Product Dimensions 3.7 x 1.6 x 1.6 mm