BZV55-C27,115 Nexperia
BZV55-C27,115 Images
Please contact us for more photos of BZV55-C27,115
Part Number BZV55-C27,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 27V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV55-C27,115
Datasheet download BZV55-C27,115.pdf
Request Quotation for BZV55-C27,115
BZV55-C27,115 Specifications
Part Number BZV55-C27,115
Nominal Zener Voltage 27 V
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 200 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Supplier Package Mini-MELF
Maximum Zener Impedance 80 Ohm
Max Processing Temp 260
Test Current 2 mA
Zener Voltage Tolerance 5 %
Typical Voltage Temperature Coefficient 22.7 mV/K
Pin Count 2
Configuration Single
Maximum Power Dissipation 500 mW
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.7 x 1.6 x 1.6 mm