BZV55-C4V7,115 Nexperia
BZV55-C4V7,115 Images
Please contact us for more photos of BZV55-C4V7,115
Part Number BZV55-C4V7,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 4.7V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV55-C4V7,115
Datasheet download BZV55-C4V7,115.pdf
Request Quotation for BZV55-C4V7,115
BZV55-C4V7,115 Specifications
Part Number BZV55-C4V7,115
Test Current 5 mA
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 200 °C
Supplier Package Mini-MELF
Zener Voltage Tolerance 5 %
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Max Processing Temp 260
Typical Voltage Temperature Coefficient -1.4 mV/K
Maximum Zener Impedance 80 Ohm
Pin Count 2
Configuration Single
Maximum Power Dissipation 500 mW
Rad Hard No
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.7 x 1.6 x 1.6 mm
Type Voltage Regulator
Nominal Zener Voltage 4.7 V