BZV85-C33,133 Nexperia
BZV85-C33,133 Images
Please contact us for more photos of BZV85-C33,133
Part Number BZV85-C33,133
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 33V 5% 1.3W 2-Pin DO-41 Ammo
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV85-C33,133
Datasheet download BZV85-C33,133.pdf
Request Quotation for BZV85-C33,133
BZV85-C33,133 Specifications
Part Number BZV85-C33,133
Lead Finish Matte Tin
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 4.8 x 2.6 x 2.6 mm
Test Current 8 mA
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 200 °C
Maximum Zener Impedance 45 Ohm
Maximum Power Dissipation 1300 mW
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Zener Voltage Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Supplier Package DO-41
Pin Count 2
Nominal Zener Voltage 33 V
Configuration Single
Mounting Through Hole
Typical Voltage Temperature Coefficient 29.9 mV/K