BZV90-C36,115 Nexperia
BZV90-C36,115 Images
Please contact us for more photos of BZV90-C36,115
Part Number BZV90-C36,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single Dual Anode Dual Cathode 36V 5% 1.5W 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV90-C36,115
Datasheet download BZV90-C36,115.pdf
Request Quotation for BZV90-C36,115
BZV90-C36,115 Specifications
Part Number BZV90-C36,115
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Zener Voltage Tolerance 5 %
Nominal Zener Voltage 36 V
Max Processing Temp 260
Test Current 2 mA
Maximum Power Dissipation 1500 mW
Maximum Zener Impedance 90 Ohm
Typical Voltage Temperature Coefficient 33 mV/K
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Configuration Single Dual Anode Dual Cathode
Lead Finish Tin
Supplier Package SOT-223
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 6.7 x 3.7 x 1.7 mm