BZV90-C3V3,115 Nexperia
BZV90-C3V3,115 Images
Please contact us for more photos of BZV90-C3V3,115
Part Number BZV90-C3V3,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single Dual Anode Dual Cathode 3.3V 5% 1.5W 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV90-C3V3,115
Datasheet download BZV90-C3V3,115.pdf
Request Quotation for BZV90-C3V3,115
BZV90-C3V3,115 Specifications
Part Number BZV90-C3V3,115
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Nominal Zener Voltage 3.3 V
ESD Protection No
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 5 %
Maximum Zener Impedance 95 Ohm
Maximum Power Dissipation 1500 mW
Rad Hard No
Maximum Reverse Leakage Current 5 uA
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Supplier Package SOT-223
Type Voltage Regulator
Typical Voltage Temperature Coefficient -2.4 mV/K
Product Dimensions 6.7 x 3.7 x 1.7 mm