BZV90-C6V2,115 Nexperia
BZV90-C6V2,115 Images
Please contact us for more photos of BZV90-C6V2,115
Part Number BZV90-C6V2,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single Dual Anode Dual Cathode 6.2V 5% 1.5W 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZV90-C6V2,115
Datasheet download BZV90-C6V2,115.pdf
Request Quotation for BZV90-C6V2,115
BZV90-C6V2,115 Specifications
Part Number BZV90-C6V2,115
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Zener Voltage Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Maximum Zener Impedance 10 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Maximum Power Dissipation 1500 mW
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Nominal Zener Voltage 6.2 V
Typical Voltage Temperature Coefficient 2.3 mV/K
Product Dimensions 6.7 x 3.7 x 1.7 mm