BZX384-B13,115 Nexperia
BZX384-B13,115 Images
Please contact us for more photos of BZX384-B13,115
Part Number BZX384-B13,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 13V 2% 300mW 2-Pin SOD-323 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX384-B13,115
Datasheet download BZX384-B13,115.pdf
Request Quotation for BZX384-B13,115
BZX384-B13,115 Specifications
Part Number BZX384-B13,115
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Test Current 5 mA
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 150 °C
Typical Voltage Temperature Coefficient 9.4 mV/K
Maximum Power Dissipation 300 mW
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 2 %
Product Dimensions 1.8 x 1.35 x 1.05 mm
Pin Count 2
Nominal Zener Voltage 13 V
Configuration Single
Rad Hard No
Supplier Package SOD-323
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 30 Ohm