BZX384-C27,115 Nexperia
BZX384-C27,115 Images
Please contact us for more photos of BZX384-C27,115
Part Number BZX384-C27,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 27V 5% 300mW 2-Pin SOD-323 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX384-C27,115
Datasheet download BZX384-C27,115.pdf
Request Quotation for BZX384-C27,115
BZX384-C27,115 Specifications
Part Number BZX384-C27,115
Nominal Zener Voltage 27 V
Maximum Power Dissipation 300 mW
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 150 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Zener Voltage Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Maximum Zener Impedance 80 Ohm
Test Current 2 mA
Product Dimensions 1.8 x 1.35 x 1.05 mm
Pin Count 2
Configuration Single
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Supplier Package SOD-323
Typical Voltage Temperature Coefficient 23.4 mV/K
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
MSL Level 1
Package 2SOD-323
Replacement Part Number PART-BZX384-C27,115
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZX384-C27,115
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
MUR815G
ON Semiconductor
Diode Switching 150V 8A 2-Pin(2+Tab) TO-220AC Rail