BZX384-C51,115 Nexperia
BZX384-C51,115 Images
Please contact us for more photos of BZX384-C51,115
Part Number BZX384-C51,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 51V 5% 300mW 2-Pin SOD-323 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX384-C51,115
Datasheet download BZX384-C51,115.pdf
Request Quotation for BZX384-C51,115
BZX384-C51,115 Specifications
Part Number BZX384-C51,115
Zener Voltage Tolerance 5 %
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 150 °C
Maximum Power Dissipation 300 mW
Maximum Zener Impedance 180 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Max Processing Temp 260
Test Current 2 mA
Nominal Zener Voltage 51 V
Product Dimensions 1.8 x 1.35 x 1.05 mm
Typical Voltage Temperature Coefficient 51 mV/K