BZX384-C6V2,115 Nexperia
BZX384-C6V2,115 Images
Please contact us for more photos of BZX384-C6V2,115
Part Number BZX384-C6V2,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.2V 5% 300mW 2-Pin SOD-323 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX384-C6V2,115
Datasheet download BZX384-C6V2,115.pdf
Request Quotation for BZX384-C6V2,115
BZX384-C6V2,115 Specifications
Part Number BZX384-C6V2,115
Test Current 5 mA
Maximum Zener Impedance 10 Ohm
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Power Dissipation 300 mW
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 5 %
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Product Dimensions 1.8 x 1.35 x 1.05 mm
Pin Count 2
Configuration Single
Rad Hard No
Supplier Package SOD-323
Mounting Surface Mount
Nominal Zener Voltage 6.2 V
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
Typical Voltage Temperature Coefficient 2.3 mV/K