| Part Number | BZX384C12-E3-08 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 185620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 12V 5% 200mW 2-Pin SOD-323 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BZX384C12-E3-08 |
| Datasheet download |
| Part Number | BZX384C12-E3-08 |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| ESD Protection | Yes |
| Supplier Package | SOD-323 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 0.08 %/°C |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Zener Voltage Tolerance | 5 % |
| MSL Level | 1 |
| Type | Voltage Regulator |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Test Current | 5 mA |
| Configuration | Single |
| Maximum Zener Impedance | 10(Typ) Ohm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Nominal Zener Voltage | 12 V |
| Product Dimensions | 1.95(Max) x 1.5(Max) x 1.05(Max) |
| Package | 2SOD-323 |
| Replacement Part Number | PART-BZX384C12-E3-08 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Diode Switching 200V 1A 2-Pin PMDS T R - |
|
Vishay | Diode Switching 100V 3.5A 2-Pin DO-201AD T R Download PDF datasheet for SBYV28-100-E3 54.pdf |
|
ROHM | Diode Zener Single 7.5V 200mW 2-Pin UMD T R Download PDF datasheet for UDZVFHTE-177.5B.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode Schottky 45V 15A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for STPS1545G-TR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Switching 600V 1A 2-Pin DO-41 T R Download PDF datasheet for 1N4937.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky 100V 2A 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for MBRS1100T3G.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 5.59V 3% 1W 2-Pin SOD-123F T R Download PDF datasheet for NZH5V6B,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Switching 600V 4A 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for MURS360T3G.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 100V 2.1A 2-Pin SMA T R - |
|
ROHM | Diode Schottky 40V 1A 2-Pin SOD-123FL T R Download PDF datasheet for RB160MM-40TR.pdf |