BZX55C3V6-TR Vishay
BZX55C3V6-TR Images
Please contact us for more photos of BZX55C3V6-TR
Part Number BZX55C3V6-TR
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 3.6V 6% 500mW 2-Pin DO-35 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX55C3V6-TR
Datasheet download BZX55C3V6-TR.pdf
Request Quotation for BZX55C3V6-TR
BZX55C3V6-TR Specifications
Part Number BZX55C3V6-TR
Product Dimensions 3.9 x 1.7 x 1.7 mm
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Pin Count 2
Operating Temperature -65 to 175 °C
Rad Hard No
Supplier Package DO-35
Configuration Single
Max Processing Temp 260
Lead Finish Tin/Silver
Test Current 5 mA
Maximum Zener Impedance 85 Ohm
Type Voltage Regulator
Zener Voltage Tolerance 6 %
MSL Level 1
Maximum Power Dissipation 500 mW
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.065 %/K
ESD Protection No
Mounting Through Hole
Nominal Zener Voltage 3.6 V