BZX585-C62.115 Nexperia
BZX585-C62.115 Images
Please contact us for more photos of BZX585-C62.115
Part Number BZX585-C62.115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 62V 5% 300mW 2-Pin SOD-523 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX585-C62.115
Datasheet download BZX585-C62.115.pdf
Request Quotation for BZX585-C62.115
BZX585-C62.115 Specifications
Part Number BZX585-C62.115
Nominal Zener Voltage 62 V
Supplier Package SOD-523
Operating Temperature -65 to 150 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Maximum Power Dissipation 300 mW
Zener Voltage Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Test Current 2 mA
Maximum Zener Impedance 215 Ohm
ESD Protection No
Typical Voltage Temperature Coefficient 64.4 mV/K
Type Voltage Regulator
Pin Count 2
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Configuration Single
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Product Dimensions 1.25 x 0.85 x 0.65 mm