BZX585-C6V8,115 Nexperia
BZX585-C6V8,115 Images
Please contact us for more photos of BZX585-C6V8,115
Part Number BZX585-C6V8,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.8V 5% 300mW 2-Pin SOD-523 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX585-C6V8,115
Datasheet download BZX585-C6V8,115.pdf
Request Quotation for BZX585-C6V8,115
BZX585-C6V8,115 Specifications
Part Number BZX585-C6V8,115
Test Current 5 mA
Supplier Package SOD-523
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Power Dissipation 300 mW
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 5 %
Typical Voltage Temperature Coefficient 3 mV/K
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Pin Count 2
Configuration Single
Rad Hard No
Nominal Zener Voltage 6.8 V
Mounting Surface Mount
Type Voltage Regulator
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Product Dimensions 1.25 x 0.85 x 0.65 mm