BZX79-C43,113 Nexperia
BZX79-C43,113 Images
Please contact us for more photos of BZX79-C43,113
Part Number BZX79-C43,113
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 43V 5% 500mW 2-Pin ALF T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX79-C43,113
Datasheet download BZX79-C43,113.pdf
Request Quotation for BZX79-C43,113
BZX79-C43,113 Specifications
Part Number BZX79-C43,113
Rad Hard No
MSL Level 1
Product Dimensions 4.25 x 1.85 x 1.85 mm
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
Maximum Zener Impedance 150 Ohm
ESD Protection No
Nominal Zener Voltage 43 V
Operating Temperature -65 to 200 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Zener Voltage Tolerance 5 %
Max Processing Temp 260
Maximum Power Dissipation 500@Ta=50C mW
Typical Voltage Temperature Coefficient 38.8 mV/K
Configuration Single
Test Current 2 mA