BZX79-C6V2,133 Nexperia
BZX79-C6V2,133 Images
Please contact us for more photos of BZX79-C6V2,133
Part Number BZX79-C6V2,133
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.2V 5% 500mW 2-Pin ALF Ammo
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX79-C6V2,133
Datasheet download BZX79-C6V2,133.pdf
Request Quotation for BZX79-C6V2,133
BZX79-C6V2,133 Specifications
Part Number BZX79-C6V2,133
Rad Hard No
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Nominal Zener Voltage 6.2 V
Typical Voltage Temperature Coefficient 2.3 mV/K
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 4.25 x 1.85 x 1.85 mm
Test Current 5 mA
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 200 °C
Zener Voltage Tolerance 5 %
Maximum Zener Impedance 10 Ohm