BZX84-A5V1,215 Nexperia
BZX84-A5V1,215 Images
Please contact us for more photos of BZX84-A5V1,215
Part Number BZX84-A5V1,215
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.1V 1% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-A5V1,215
Datasheet download BZX84-A5V1,215.pdf
Request Quotation for BZX84-A5V1,215
BZX84-A5V1,215 Specifications
Part Number BZX84-A5V1,215
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Nominal Zener Voltage 5.1 V
Maximum Power Dissipation 250 mW
Max Processing Temp 260
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.8 mV/K
Configuration Single
Zener Voltage Tolerance 1 %
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Maximum Zener Impedance 60 Ohm
Rad Hard No
Pin Count 3
Mounting Surface Mount
Supplier Package SOT-23
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 3 x 1.4 x 1 mm