BZX84-A75,215 Nexperia
BZX84-A75,215 Images
Please contact us for more photos of BZX84-A75,215
Part Number BZX84-A75,215
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 75V 1% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-A75,215
Datasheet download BZX84-A75,215.pdf
Request Quotation for BZX84-A75,215
BZX84-A75,215 Specifications
Part Number BZX84-A75,215
Rad Hard No
Pin Count 3
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Nominal Zener Voltage 75 V
Lead Finish Tin
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 3 x 1.4 x 1 mm
Supplier Package SOT-23
Typical Voltage Temperature Coefficient 80.2 mV/K
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Maximum Power Dissipation 250 mW
Max Processing Temp 260
Maximum Zener Impedance 255 Ohm
Zener Voltage Tolerance 1 %
Test Current 2 mA