BZX84-A8V2,215 Nexperia
BZX84-A8V2,215 Images
Please contact us for more photos of BZX84-A8V2,215
Part Number BZX84-A8V2,215
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 8.2V 1% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-A8V2,215
Datasheet download BZX84-A8V2,215.pdf
Request Quotation for BZX84-A8V2,215
BZX84-A8V2,215 Specifications
Part Number BZX84-A8V2,215
Test Current 5 mA
Typical Voltage Temperature Coefficient 4.6 mV/K
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Max Processing Temp 260
Maximum Power Dissipation 250 mW
Zener Voltage Tolerance 1 %
Maximum Reverse Leakage Current 0.7 uA
Configuration Single
Rad Hard No
Pin Count 3
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Nominal Zener Voltage 8.2 V
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 3 x 1.4 x 1 mm