BZX84-B33,215 Nexperia
BZX84-B33,215 Images
Please contact us for more photos of BZX84-B33,215
Part Number BZX84-B33,215
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 33V 2% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-B33,215
Datasheet download BZX84-B33,215.pdf
Request Quotation for BZX84-B33,215
BZX84-B33,215 Specifications
Part Number BZX84-B33,215
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Maximum Zener Impedance 80 Ohm
Maximum Power Dissipation 250 mW
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 2 %
Test Current 2 mA
Nominal Zener Voltage 33 V
Configuration Single
Rad Hard No
Pin Count 3
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Supplier Package SOT-23
Type Voltage Regulator
Typical Voltage Temperature Coefficient 29.7 mV/K
Product Dimensions 3 x 1.4 x 1 mm