BZX84-C10,235 Nexperia
BZX84-C10,235 Images
Please contact us for more photos of BZX84-C10,235
Part Number BZX84-C10,235
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 10V 5% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-C10,235
Datasheet download BZX84-C10,235.pdf
Request Quotation for BZX84-C10,235
BZX84-C10,235 Specifications
Part Number BZX84-C10,235
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Zener Impedance 20 Ohm
Max Processing Temp 260
Maximum Power Dissipation 250 mW
Maximum Reverse Leakage Current 0.2 uA
Configuration Single
Zener Voltage Tolerance 5 %
Rad Hard No
Pin Count 3
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Typical Voltage Temperature Coefficient 6.4 mV/K
Nominal Zener Voltage 10 V
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 3 x 1.4 x 1 mm