BZX84-C27,215 Nexperia
BZX84-C27,215 Images
Please contact us for more photos of BZX84-C27,215
Part Number BZX84-C27,215
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 27V 5% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-C27,215
Datasheet download BZX84-C27,215.pdf
Request Quotation for BZX84-C27,215
BZX84-C27,215 Specifications
Part Number BZX84-C27,215
Nominal Zener Voltage 27 V
Operating Temperature -65 to 150 °C
ESD Protection No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Maximum Zener Impedance 80 Ohm
Max Processing Temp 260
Maximum Power Dissipation 250 mW
Test Current 2 mA
Zener Voltage Tolerance 5 %
Configuration Single
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Supplier Package SOT-23
Typical Voltage Temperature Coefficient 23.4 mV/K
Type Voltage Regulator
Product Dimensions 3 x 1.4 x 1 mm
Lead Finish Tin
Package 3SOT-23
Replacement Part Number PART-BZX84-C27,215
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZX84-C27,215
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BAV70M,315
Nexperia
Diode Switching 100V 0.15A 3-Pin DFN T R