BZX84C12-7-F Diodes Incorporated
BZX84C12-7-F Images
Please contact us for more photos of BZX84C12-7-F
Part Number BZX84C12-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 12V 5% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C12-7-F
Datasheet download BZX84C12-7-F.pdf
Request Quotation for BZX84C12-7-F
BZX84C12-7-F Specifications
Part Number BZX84C12-7-F
Configuration Single
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 1 mm
Rad Hard No
Nominal Zener Voltage 12 V
Max Processing Temp 260
Maximum Zener Impedance 25 Ohm
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Zener Voltage Tolerance 5 %
Screening Level Commercial
Maximum Power Dissipation 350 mW
ESD Protection No
Typical Voltage Temperature Coefficient 8 mV/°C