BZX84C33-HE3-08 Vishay
BZX84C33-HE3-08 Images
Please contact us for more photos of BZX84C33-HE3-08
Part Number BZX84C33-HE3-08
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Zener Diodes
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C33-HE3-08
Datasheet download BZX84C33-HE3-08.pdf
Request Quotation for BZX84C33-HE3-08
BZX84C33-HE3-08 Specifications
Part Number BZX84C33-HE3-08
Packaging Tape and Reel
Zener Voltage Tolerance 5 %
Maximum Power Dissipation 300 mW
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Test Current 2 mA
ESD Protection Yes
Configuration Single
Green No
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.09 %/°C
Lead Free Yes
Maximum Zener Impedance 80 Ohm
Nominal Zener Voltage 33 V
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 150 °C